Peter Jakab
V roku 1860 založil v Košiciach stavebnú firmu, ktorá niekoľko desaťročí prosperovala v oblasti stavebného podnikania a architektúry. Roku 1876 sa stal majiteľom obchodu so stavebninami. Od roku 1878 vlastnil v Košiciach tehelňu. Na krajinskej výstave v Budapešti roku 1885 získal za expozíciu, ktorou prezentoval výsledky svojho dlhoročného úspešného stavebného podnikania, zlatú medailu (kríž Františka Jozefa). V roku 1889 bol jedným zo zakladajúcich členov slobodomurárskej lóže Resurrexit v Košiciach. Tehelňu, vlajkovú loď rodinnej firmy, roku 1898 s dôverou zveril svojmu najmladšiemu synovi Vojtechovi. Okrem podnikania v oblasti stavebníctva pôsobil aj v mestskom zastupiteľstve a bol členom Živnostenského spoločenstva a presbyterstva evanjelickej cirkvi.
Zomrel 20. apríla 1903. Pochvovaný bol 23. apríla 1903 na cintoríne svätej Rozálie v Košiciach.
Stavby:
Jakabov palác
Peter Jakab si v roku 1899 vystaval palác v pseudogotickom slohu pri mlynskom náhone.
Podnet a nápad na výstavbu vyšiel z gotickej architektúry Dómu sv. Alžbety, pri rekonštrukcii ktorého získal značný stavebný materiál. Projekt vypracovali jeho synovia Arpád a Gejza.
V roku 1945 bola budova sídlom prezidenta Československa. V rokoch 1992 – 2000 v budove sídlila Britská rada (British Council).
Hotel Schalkház
Hotel Schalkház bol postavený v druhej polovici 19. storočia. Postaviť ho dal miestny bohatý hostinský a veľkoobchodník s vínom, Leopold Schalkház. Hotel v eklektickom slohu vybudoval staviteľ Peter Jakab podľa projektu Ľudovíta Freya z Budapešti. Otvorený bol v auguste 1873 a pol pomenovaný podľa majiteľa – Schalkház. V roku 1945 Schalkház premenovali na Slovan.